Το σχολείο μας στα προγράμματα Erasmus+:

Συναρπαστικές Εκπαιδευτικές Εμπειρίες για Υψηλή Διοικητική και Εκπαιδευτική Αρτιότητα

Το σχολείο μας έχει αποφασίσει να συμμετέχει δυναμικά στα προγράμματα Erasmus+, υλοποιώντας τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα που αντιπροσωπεύουν την προσήλωσή μας στη συνεχή εκπαίδευση και την ανάπτυξη των εκπαιδευτικών μας, ενισχύοντας τη διοικητική μας αποτελεσματικότητα και προσφέροντας πρωτοποριακές εμπειρίες για τη βελτίωση της εκπαίδευσης των μαθητών μας:

1. Leadership and Management in Educational Establishments
    • Βαρκελώνη, 27 Νοεμβρίου – 1 Δεκεμβρίου
  2. Train the Trainer – Εκπαίδευσε τον Εκπαιδευτή
    • ΒΑΛΕΝΘΙΑ, 8-12 Απριλίου 2024
    • Περισσότερες πληροφορίες: Train the Trainer
  3. Emotional Intelligence: Identify, Harness & Manage Emotions
    • ΠΑΛΕΡΜΟ (ΙΤΑΛΙΑ), 24-28 Ιουνίου 2024
    • Περισσότερες πληροφορίες: Emotional Intelligence
  4. CLIL and PBL to Improve Student Learning
    • ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ, 24-29 Ιουνίου 2024
    • Περισσότερες πληροφορίες: CLIL and PBL

Η συμμετοχή μας στα προγράμματα Erasmus+ αναμένεται να έχει θετικά αποτελέσματα και οφέλη για το σχολείο, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές μας.

Για το Σχολείο:

1. Ενίσχυση Διοικητικών Δεξιοτήτων: Η συμμετοχή στο πρόγραμμα “Leadership and Management in Educational Establishments” αναμένεται να ενισχύσει τις διοικητικές δεξιότητες της σχολικής ηγεσίας, βοηθώντας στη βέλτιστη οργάνωση και λειτουργία του σχολείου.
  2. Προσθήκη Καινοτόμων Μεθόδων Διδασκαλίας: Με το πρόγραμμα “Train the Trainer,” οι εκπαιδευτικοί μας αναμένεται να ενσωματώσουν καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας, εμπλουτίζοντας την εκπαιδευτική διαδικασία και προετοιμάζοντας τους μαθητές για την πρόκληση του μέλλοντος.

Για τους Εκπαιδευτικούς:

1. Ανάπτυξη Συναισθηματικής Νοημοσύνης: Το πρόγραμμα “Emotional Intelligence” θα ενισχύσει τη συναισθηματική νοημοσύνη των εκπαιδευτικών, βοηθώντας τους να αναγνωρίζουν, εκμεταλλεύονται και διαχειρίζονται τα συναισθήματα τους και των μαθητών.
  2. Ενίσχυση Δεξιοτήτων CLIL και PBL: Με τα προγράμματα “CLIL and PBL,” οι εκπαιδευτικοί θα αποκτήσουν εμπειρία στη διδασκαλία με χρήση διαθεματικών προσεγγίσεων, όπου το περιεχόμενο και η γλώσσα συνδυάζονται αποτελεσματικά. Αυτό θα ενισχύσει τη δυνατότητά τους να διδάσκουν με πολυπολιτισμικό και πολύγλωσσο προσανατολισμό. Επίσης, θα εξοικειωθούν με τη μέθοδο της μάθησης που βασίζεται σε προβλήματα (PBL – Problem-Based Learning), η οποία ενθαρρύνει τους μαθητές να επιλύουν πραγματικά προβλήματα, προωθώντας τον κριτικό σκεπτικισμό και τη συνεργατική εργασία.

Για τους Μαθητές:

1. Πολιτιστική Εμπειρία και Κατανόηση: Η συμμετοχή στα προγράμματα Erasmus+ θα προσφέρει στους μαθητές μας μια μοναδική πολιτιστική εμπειρία και ευαισθητοποίηση σε διαφορετικούς πολιτισμούς και τρόπους ζωής.
  2. Βελτίωση της Εκπαιδευτικής Εμπειρίας: Με την υιοθέτηση νέων μεθόδων διδασκαλίας, οι μαθητές θα επωφεληθούν από μια πιο ενεργητική, ενδιαφέρουσα και εξατομικευμένη εκπαιδευτική εμπειρία.