Η βιβλιοθήκη

20240319 083655Στο σχολείο λειτουργεί βιβλιοθήκη, η οποία είναι ενταγμένη στο πρόγραμμα σχολικών βιβλιοθηκών του Υπουργείου Παιδείας κι αριθμεί αυτήν τη στιγμή πάνω από 1000 κριτήρια που διατίθενται σε δανεισμό στους μαθητές κι εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Υποστηρίζεται ηλεκτρονικά από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, γι’ αυτό και μπορεί κανείς να έχει πρόσβαση στη βιβλιοθήκη μέσω διαδικτύου, πατώντας σε μηχανή αναζήτησης http://lib4dimperaias.mysch.gr και εισερχόμενος έτσι στο περιβάλλον χρήσης της ηλεκτρονικής Σχολικής Βιβλιοθήκης του 4ου Δημοτικού Περαίας.

Ο χώρος της βιβλιοθήκης φιλοξενεί επίσης εκπαιδευτικές δράσεις με την εποπτεία κι ευγενική διοργάνωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας. 20240319 083820

Υπεύθυνη για την οργάνωση και τη λειτουργία της βιβλιοθήκης είναι η εκπαιδευτικός ΠΕ07 – Γερμανικής Γλώσσας, Αικατερίνη Νούση.
20240319 083713

Ωράριο Λειτουργίας

Τρίτη:             9:00 – 9:40 (2η ώρα)

9:40 – 10:00 (στο 1ο διάλειμμα)

11:30 – 11:40 (στο 2ο διάλειμμα)

Πέμπτη:         8:15 – 9:40 (1η  ώρα + 2η ώρα)

11:30 – 11:40 (στο 2ο διάλειμμα)

12:25 – 12:35 (στο 3ο διάλειμμα)

20240319 083856

Κανόνες δανεισμού

Μέσα στον χώρο της βιβλιοθήκης:

*      Κάνουμε ησυχία, αναζητούμε στο ράφι τα βιβλία που μας ενδιαφέρουν και περιμένουμε υπομονετικά τη σειρά μας για τον δανεισμό/την επιστροφή.

*      Εναλλακτικά ζητάμε το βιβλίο που μας ενδιαφέρει από τον/την υπεύθυνο/η της βιβλιοθήκης.

*      Μπορούμε να δανειστούμε ένα (1) βιβλίο κάθε φορά και οφείλουμε να το επιστρέψουμε σε δεκατέσσερις (14) ημέρες.

*      Το βιβλίο που έχουμε δανειστεί δεν το δίνουμε σε άλλο μαθητή/τρια, καθώς ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του με την δική του κάρτα δανεισμού.

*      Έχουμε δικαίωμα ανανέωσης για μία επιπλέον εβδομάδα.

*      Δεν καταναλώνουμε φαγητά και ροφήματα.

*      Δεν επανατοποθετούμε μόνοι μας τα βιβλία στα ράφια, αλλά τα δίνουμε στον/στην υπεύθυνο/η της βιβλιοθήκης.

*      Δεν παίρνουμε μόνοι μας βιβλία ή άλλο υλικό από τη βιβλιοθήκη χωρίς να το έχουμε δανειστεί με την κάρτα μας. Δεν επιτρέπεται η εξαγωγή βιβλίου από το χώρο της βιβλιοθήκης, αν δεν έχει περάσει από τη διαδικασία δανεισμού.

*      Υπάρχουν βιβλία ή τεκμήρια που δεν είναι διαθέσιμα για δανεισμό, όπως οι εγκυκλοπαίδειες και τα λεξικά. Μπορεί κανείς να τα μελετήσει μέσα στον χώρο της Βιβλιοθήκης.

*      Είμαστε υπεύθυνοι για τα βιβλία που δανειζόμαστε. Υπογραμμίσεις,  σημειώσεις ή άλλες φθορές στα βιβλία δεν επιτρέπονται.

*      Οι χρήστες που είναι χρεωμένοι με ληξιπρόθεσμα βιβλία δεν έχουν το δικαίωμα άλλου δανεισμού.